علت کم نور شدن دیتا پروژکتور

علت کم نور شدن ویدئو پروژکتور

لامپ ویدئو پروژکتور، قلب آن محسوب می­شود و یکی از گران­ترین قطعات مصرفی دیتا پروژکتور است. سوختن لامپ ویدئو پروژکتور یکی از رایج ­ترین مشکلاتی است که برای دیتا پروژکتورها به ­وجود می ­آید. این قطعه مصرفی بوده و دارای عمر مفیدی است که پس از گذشت مدت زمانی معین باید تعویض شود. شرکت تولیدی ویدئو پروژکتورها عمر مفید لامپ آن را بر روی بسته­ بندی درج میکنند. این عمر مفید براساس نحوه استفاده از دستگاه می­تواند تغییر کند. در برخی از موارد شاهد کم نور شدن ویدئو پروژکتور هستیم . در این مقاله در خصوص علت کم نور شدن دیتا پروژکتور توضیح خواهیم داد.

کم نور شدن ویدیو پروژکتور

کم نور شدن ویدیو پروژکتور می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد. عدم رعایت فاصله استاندارد پرده نمایش تا دستگاه علت کم نور شدن دیتا پروژکتور است. کارکرد آن مانند نور چراغ قوه است که هرچه به دیوار نزدیک­تر باشه پرنور تر است. این عدم رعایت فاصله، بر روی کیفیت تصویر نیز تاثیر می­گذارد. سوختن لامپ ویدئو پروژکتور یکی از شایع ترین موارد در خصوص کم نور شدن ویدئو پروژکتور است. این مشکل می­تواند در صورت اتمام عمر کارکرد لامپ و یا در اثر ضرب خوردگی ایجاد شود. هرچه به ساعات پایانی عمر مفید لامپ ویدئو پروژکتور نزدیک می­شوید، نور آن کم­تر می­شود و این هشداری برای تعویض لامپ است. منظور از هشدار از این بابت است که اگر لامپ ویدئو پروژکتور بر اثر استفاده بیش از حد دچار ترکیدگی شود می­ تواند به­ سایر قطعات موجود در دستگاه نیز آسیب وارد کند. برخی از ویدئو پروژکتورها دارای تایمری برای اعلام ساعات مصرف هستند.

کم-نور-شدن-ویدئو-پروژکتور
کم-نور-شدن-ویدئو-پروژکتور

علت کم نور شدن دیتا پروژکتور

علاوه ­بر پایان یافتن عمر مفید لامپ، عوامل دیگری هم بر کم نور شدن ویدئو پروژکتور تاثیر گذار هستند. نوسانات برقی، عدم خنک شدن صحیح لامپ و شرایط بد محیطی از دیگر عوامل مهم در کم نور شدن ویدیو پروژکتور است.

نوسانات برقی

نوسانات برقی ایجاد شده در مدار ویدئو پروژکتور می­تواند لامپ را تا مرحله ترکیدن پیش ببرد. برای پیشگیری از این مشکل می­توانید از نوسان­گیر نیز استفاده کنید. استفاده از نوسان­گیر برق می­تواند طول عمر لامپ دیتا پروژکتور، پارو و سایر قطعاتی ویدئو پروژکتور را افزایش دهد.

شرایط نامطلوب

شرکت تولیدکننده دستگاههای ویدئو پروژکتور، شرایط محیطی مناسبی را برای استفاده صحیح از دیتا پروژکتور توصیه می­کنند. اگر دستگاه خارج از محیط توصیه شده استفاده شود سبب خرابی قطعات شده و در برخی از موارد سوختن لامپ ویدئو پروژکتور را به همراه دارد.

عدم خنک شدن

علت کم نور شدن دیتا پروژکتور و سوختن لامپ آن به عدم خنک شدن صحیح لامپ مربوط است. اگر لامپ به درستی خنک نشده و دمای زیادی را متحمل شود، به­ طور حتم خراب می­شود. اگر در خصوص این مهم سهل­ انگاری کنید احتمال ترکیدگی لامپ را به­ همراه دارد و این ترکیدگی، خرابی سایر قطعات را شامل می­شود. عدم توجه به سرویس های دوره ­ای دستگاه می­تواند سبب افزایش دمای لامپ شود. انجام سرویس­ های دوره ­ای، از انباشت گردوغبار در داخل دستگاه جلوگیری می­کند؛ در غیراین صورت این گردوغبارها بر روی قطعات ویدئو پروژکتور نشسته و از رسیدن هوا به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند؛ در نهایت سبب افزایش دمای دیتا پروژکتور شده و به قطعات آسیب می­زند.  

کم نور شدن ویدئو پروژکتور
کم نور شدن ویدئو پروژکتور

راه­های افزایش طول عمر لامپ

استفاده از این روش­ها می­تواند تا حد زیادی از سوختن لامپ ویدئو پروژکتور جلوگیری کند.

 • سرویس­ های تعمیر و نگه­داری از دستگاه ویدئو پروژکتور را به­ طور منظم انجام دهید.
 • محیطی که پروژکتور در آن قرار دارد، عاری از گردوغبار باشد.
 • از روشن و خاموش کردن مکرر دیتا پروژکتور بپرهیزید.
 • برای جلوگیری از وارد آمدن شک الکتریکی به دستگاه، از نوسان­گیر استفاده کنید.
 • از ویژگی حالت صرفه­ جویی در دستگاه، برای افزایش طول عمر لامپ استفاده کنید.
 • بر روی صدای فن دستگاه حساس باشید و در صورت عوض شدن صدای آن، به نمایندگی ­های معتبر برای تعمیر و رفع عیب به ­وجود آمده مراجعه کنید.

به‌کارگیری این روش­ها می­تواند به جلوگیری از کم نور شدن ویدئو پروژکتور نیز کمک کند.

بررسی لامپ ویدئو پروژکتور

در صورت کم نور شدن ویدیو پروژکتور، اولین مورد برای بررسی لامپ دیتا پروژکتور است. علت کم نور شدن دیتا پروژکتور نسبت­ به روزهای اولیه خود، ضعیف شدن لامپ آن است. برای اطمینان از سالم بودن لامپ، مراحل زیر را انجام دهید.

 • از جدا بودن کابل برق دستگاه اطمینان حاصل کنید.
 • چند دقیقه صبر کنید تا دستگاه به ­طور کامل سرد شده و سپس درپوش محافظ لامپ را نیز باز کنید.
 • لامپ را از داخل دستگاه خارج نموده و از نبود گردوغبار بر روی آن مطمئن شوید.
 • کاسه لامپ را به­ طور کامل بررسی نموده و در صورت کدر بودن این ناحیه، آن را تمیز کنید.
 • درصورت تمیز نشدن لامپ باید تعویض شود. کدر بودن کاسه لامپ سبب عدم نمایش صحیح تصویر می­شود.
 • لامپ سوخته دارای نشانه­ های نظیر سیاه شدن، قطع شدن سیم­ها و موارد این چنینی دارد. در صورت سوخته بودن لامپ دیتا پروژکتور به ­راحتی می­توانید آن را تعویض کنید.
کم نور شدن ویدئو پروژکتور
کم نور شدن ویدئو پروژکتور

چگونگی تعویض لامپ سوخته

در صورت اطمینان از سوخته بودن لامپ دیتا پروژکتور می­توانید با خریداری لامپ جدید، آن را به آسانی تعویض کنید. برای این امر ابتدا دستگاه را از برق کشیده و صبر کنید تا سرد شود. بعد از باز کردن درپوش لامپ، باید پیچ­های فریم آن را باز کنید. حال به لامپ دستگاه دسترسی کامل دارید. لامپ سوخته را از دستگاه خارج کرده و محل قرارگیری آن را به­ طور کامل تمیز کنید. لامپ سالم را در محل تعیین شده قرار داده و درپوش آن را ببندید. حال می­توانید از دستگاه دیتا پروژکتور استفاده نمایید.

نگه­داری و توجه به سرویس­ های دوره­ای دیتا پروژکتور می­تواند در افزایش طول عمر قطعات دستگاه بسیار تاثیرگذار باشد. لامپ ویدئو پروژکتور قطعه­ای مصرفی در دستگاه بوده و عدم توجه به ساعت کارکرد آن می­تواند باعث ایجاد هزینه ­هایی بیشتر تعویض لامپ شود. شرکت صدرا سرویس با عرضه محصولاتی باکیفیت و ارائه خدمات پس ­از فروش می­تواند انتخاب مناسبی برای خرید و تعمیر انواع دیتا پروژکتور باشد. این شرکت با به‌کارگیری نیروهای مجرب و متخصص، آمادگی ارائه انواع مشاوره در زمینه خرید و تعمیر را به مشتریان عزیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *