3lcd چیست

۳lcd چیست ؟

۳lcd چیست ، بسیار محتمل است که در جتسجوهای خود در سایت های فروش ویدئو پروژکتور به اصطلاح تکنولوژی ۳LCDیا DLPرسیده باشید، شما می پرسید ۳LCDچیست؟ گاهی انتخاب بین دیتا پروژکتور های ۳LCD و DLP برای خریداران تبدیل به کابوس می شود. مخصوصا که اطلاعات دقیق و به روز زیادی هم در سایت های فارسی زبان در دسترس نیست به طور خلاصه ، ۳LCD فناوری است که اکثر پروژکتورهای آموزشی ، تجاری و سینمای خانگی نظیر برند های هیتاچی، پاناسونیک، سونی و اپسون از آن بهره می گیرند. ۳LCD یک فناوری پیشرفته و خلاقانه است که از ۳ تراشه برای ارائه تصاویر پر جنب و جوش ، واقعی و دقیق برای نمایش به مخاطبانش استفاده می کند.

فناوردی ۳lcd چیست ؟

۳lcd چیست ؟ یک فنّاوری تولید تصویر رنگی است. در این روش نور تولید شده توسط لامپ ویدئو پروژکتور به سه رنگ اصلی (قرمز، سبز و آبی) تجزیه می‌شود.

در این نوع فنّاوری از ۳ پانل LCD برای تولید تصویر استفاده شده و برای تولید رنگ از آینه‌های رنگی استفاده می‌شود و در نهایت شعاع نور به یک ترکیب کننده رنگ میرسد و تصویر را از طریق لنز به پرده نمایش هدایت می‌کند.

تکنولوژی-تصویر-dlp-,-3lcd

وقتی‌که نور از طریق پانل LCD ارسال می‌شود، تک پیکسل‌ها برای دادن اجازه‌ی عبور نور یا مسدود کردن آن باز یا بسته می‌شوند. سپس رنگ‌های مجزا به کمک یک منشور دیگر یکی شده و به روی صفحه‌ی نمایش ارسال می‌شوند.

این کار توسط فیلتری به نام Dichroic که به نام آینه‌های Dichroic نیز شناخته می‌شوند، انجام می‌پذیرد. هر آینه طول‌موج خاصی از نور را از خود عبور می‌دهد و بقیه را بازتاب می‌کند. حال این نورهای تجزیه‌شده هر یک LCD پانل خاص خود رادارند. قابل‌ذکر است که پانل LCD بخشی است که سیگنال‌های الکتریکی را از منبع دریافت می‌کند تا تصویر خواسته‌شده را برای پخش تولید کند.

اکنون با داشتن سه پانل LCD که هر یک مربوط به رنگ خاصی است، می‌توان دقت و کیفیت تصاویر را بالا برد و کنترل کردن تصویر آسان می‌شود.

بعدازآنکه هر رنگ توسط پانل LCD خود، فیلتر و تنظیم شد، تمام اشعه‌ی نوری مجدداً توسط منشور Dichroic ترکیب‌شده و تصویر نهایی را تشکیل می‌دهند که توسط عدسی برای پخش روی پرده یا دیوار منتشر می‌شود.

به همین دلیل است که برای شناخت کامل شدت روشنایی یک ویدئو پروژکتور، تنها دانستن یک مقیاس روشنایی (برحسب انسی لومن) کافی نیست. بلکه باید هم روشنایی رنگی و هم روشنایی سفید هر دو قید شوند. این امر به این دلیل است که اگر روشنایی رنگی کمتر از روشنایی سفید باشد، ممکن است تصاویر تیره و کدر شوند و جزئیات خود را از دست بدهند.

بررسی نقاط ضعف و قوت این دو تکنولوژی

دیتا پروژکتورهای ۳LCD تصاویر را واضح تر، پرنور تر و با غلظت رنگ بیشتر نمایش می دهند. هرچند این ویژگی باعث یک مشکل بزرگ به نام مشاهده شدن پیکسل ها می شود. در دیتا پروژکتورهای LCD امروزی از تکنولوژی ۳LCD و با استفاده از سه چیپ مستقل برای تولید رنگ های قرمز آبی و سبز استفاده می شود. در مشخصه روشنایی ویدئو پروژکتور در سایت ها، فقط نور سفید دستگاه ذکر می شود و روشنایی نور رنگی ذکر نمی شود. باید توجه داست که نور سفید و رنگی در تکنولوژی ۳LCD برابر عدد تعیین شده است ولی در تکنولوژی DLP، روشنایی نور سفید فقط ذکر می شود و روشنایی نور رنگی تقریبا ۱/۳ نور سفید است که اصلا ذکر نمی شود. از این جهت تعداد رنگ ها در تکنولوژی ۳LCD، سه برابر رنگ های با دستگاه های مبتنی بر تکنولوژی DLP می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *