ارور-دما-ویدئو-پروزکتور

رفع مشکل ارور دمای پروژکتور

 پروژکتورها نوعی دستگاه الکترونیکی هستند که از پیچیدگی‌های بسیار زیادی برخوردارند. اگرچه از شروع استفاده از پروژکتورها کمتر از یک دهه می‌گذرد اما به دلیل کاربرد و قابلیت‌های این سیستم میزان توجه و علاقه‌مندی نسبت به پروژکتورها روز به‌ روز در حال افزایش است. با این حال یک واقعیت پیرامون این دستگاه الکترونیکی وجود دارد و آن خطای دما دیتا پروژکتور است. درواقع استفاده از لامپ‌های سنتی در این سیستم سبب داغ شدن بیش از حد آن می‌گردد. متاسفانه این لامپ‌ها میزان زیادی حرارت تولید می‌کنند و گاهی حتی به دمایی نزدیک به ۳۰۰ درجه می‌رسند. بنابراین بهتر است که اطراف پروژکتور فضای خالی وجود داشته باشد؛ به‌طوری که برای تهویه هوای دستگاه محدودیتی به‌وجود نیاید. در غیر این صورت errorدما ویدئو پروژکتور حتمی است. ما در این مطلب قصد داریم با بررسی علت ارور دما پروژکتور، میزان خرابی و مشکلات موجود در این دستگاه را به حداقل برسانیم.

خطای دما دیتا پروژکتور

گرم شدن بیش از حد لامپ دیتا پروژکتور سبب کاهش عمر لامپ و اختلال کار در دستگاه می‌گردد. در کنار مسائلی مثل گرفتگی جریان هوا، مشکلات مربوط به فن خنک‌کننده یا نوسانات جریان برق، موارد دیگری مانند کثیفی فیلتر از دلایل افزایش دمای پروژکتور محسوب می‌شود و توجه به آن بسیار مهم است. حال شاید بپرسید برای رفع خطای دما دیتا پروژکتور باید چه کرد؟ پاسخ این سوال کاملا واضح و روشن است. بهترین کار تمیز کردن اصولی و مداوم فیلتر ویدئو پروژکتورهاست. فیلتر ویدئو پروژکتور هر سه ماه یک‌بار نیاز به تمیز کردن دارد اما اگر پروژکتور در یک محیط پر از گردوغبار قرار بگیرد، نیازمند دفعات بیشتری برای سرویس پروژکتور است. تمیز کردن ویدئو پروژکتور افراد متخصص این حوزه را می‌طلبد اما اگر قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید می‌توانید از یک اسپری کمپرس هوا استفاده کنید.

خرابی لامپ دیتا پروژکتور
خرابی لامپ دیتا پروژکتور

علت ارور دمای پروژکتور

جریان برق ثابت و تأمین هوا را می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین نیازهای ویدئو پروژکتور معرفی کرد. جریان برق یکی از مواردی است که نقشی حیاتی در عملکرد دستگاه پروژکتور دارد و خوشبختانه به‌آسانی هم تأمین می‌شود اما براساس تحقیقات به عمل آمده در حوزه خطای دما دیتا پروژکتور، استفاده از منبع تغذیه نامناسب عاملی مهم در داغ شدن پروژکتور محسوب می‌شود. کم شدن عمر لامپ و errorدما ویدئو پروژکتور از نتایج رسیدن جریان برق ناپایدار به پروژکتور است. البته در بیشتر مواقع استفاده از لوازم های جانبی به تثبیت نوسانات برق کمک می‌کنند و از تغییر ولتاژ ورودی به لامپ و داغ شدن پروژکتور جلوگیری می‌نمایند. ورود هوای پاکیزه به پروژکتور از دیگر نیازهای اساسی این دستگاه است.

درواقع عدم ورود هوای تمیز به پروژکتور مشکلاتی نظیر داغی بیش از حد دستگاه و گاهی حتی خاموشی آن را به‌دنبال دارد. عدم توجه به errorدما ویدئو پروژکتور می‌تواند سبب خاموشی و یا حتی ترکیدگی لامپ شود. بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکلات نام‌برده شده بهتر است این دو نیاز اساسی پروژکتور را جدی بگیرید. برای این کار قبل از هر چیز از تمیزی محیط اطراف پروژکتور اطمینان حاصل کنید. درواقع محیط اطراف پروژکتور باید به دور از هرگونه شلوغی و به‌هم‌ریختگی باشد. فن‌های پروژکتور با وظیفه خنک کردن قطعات مشغول به کار هستند؛ بنابراین هرگونه مسدودی مسیر جریان هوا می‌تواند موجب داغی و خاموشی پروژکتور شود.

خاموش شدن پروژکتور

خاموش شدن پروژکتور یکی از مشکلاتی است که گاهی به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد. دلایل مختلفی برای علت ارور دما پروژکتور وجود دارد که برخی از آن‌ها به‌آسانی و با تغییر تنظیمات قابل حل است. البته در برخی از مواقع حل این مشکلات نیاز به اقداماتی جدی و اساسی دارد. به‌طور مثال آسیب‌های احتمالی به برد یا لامپ دستگاه ویدئو پروژکتور به دلیل داغی بیش از حد دستگاه یا مشکلات نوسان برق، از آن دسته از مسائلی است که نیازمند توجه بیشتر و جدی‌تری می‌باشد. در ادامه به بررسی دلایل خاموش شدن پروژکتور و چگونگی رفع مشکل ارور دمای پروژکتور می‌پردازیم.

خطای دما دیتا پروژکتور
خطای دما دیتا پروژکتور

دلایل خاموش شدن پروژکتور 

 خاموش شدن پروژکتور تنها به یک مورد مشخص خلاصه نمی‌شود و ممکن است موارد مختلفی در این زمینه نقش داشته باشند. به‌طور کلی علت خاموش شدن پروژکتور را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول مربوط به مشکلات نرم‌افزاری است و معمولا در قسمت تنظیمات پروژکتور به‌وجود می‌آید؛ اما دسته دوم مربوط به مشکلات سخت‌افزاری است و ممکن است به مواردی نظیر فیلترها، داغ شدن، برد پاور دستگاه، مین برد و لامپ مربوط باشد. در ادامه به معرفی اصلی‌ترین دلایل مؤثر در خاموشی پروژکتورها اشاره می‌کنیم.

مشکلات مربوط به کابل و پریز برق

شاید مشکلات مربوط به کابل و پریز برق بسیار ساده و سطحی به نظر برسند و یا گاهی حتی نادیده گرفته شوند، اما توصیه می‌شود قبل از هرچیز کابل‌ها و پریزهای برق محل مورد نظرتان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پروژکتور برق موردنیاز خود را به‌دست می‌آورد. در برخی از مواقع ممکن است به دلیل استفاده طولانی‌مدت از پروژکتور و افزایش حرارت کابل برق دستگاه یا سیم‌کشی پریز، جریان برق به پروژکتور به‌طور کلی قطع شده باشد. بنابراین برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است از یک محافظ با کیفیت استفاده کنید. در چنین حالتی حتی اگر جریان برق دچار نوسانات غیرمنتظره شود، برد پاور و مین برد پروژکتور هیچ آسیبی نخواهد دید.

خرابی تایمر حالت انتظار

مشکلات مربوط به تنظیمات زمان تایمر یکی از دلایل خطا دما دیتا پروژکتور محسوب می‌شود. به‌طور کلی بیشتر ویدئو پروژکتورها از تنظیماتی برای حالت Standby یا خاموش شدن دستگاه برخوردار هستند. علت طراحی سیستم خاموش شدن ویدئو پروژکتورها این است که اگر دستگاه برای مدت مشخصی فعال نبود، ویدئو پروژکتور به صورت خودکار خاموش شود. از آن‌جا که روشن بودن لامپ ویدئو پروژکتور به‌طور طولانی‌مدت سبب مشکلاتی جدی در این دستگاه می‌گردد، طراحی سیستم نام‌برده شده سبب جلوگیری از آسیب به لامپ پروژکتور می‌شود. برای دستیابی به این امکانات لازم است به بخش تنظیمات رجوع کرده و زمان تایمر دستگاه را افزایش دهید. البته امکان غیرفعال کردن این قابلیت هم وجود دارد اما توجه داشته باشید که از آن پس خاموش کردن دستگاه باید به صورت دستی انجام شود.

خطای دما ویدئو پروژکتور

 خرابی مین برد و برد پاور پروژکتور

 وجود نقص در مدار دستگاه یکی از دلایل خاموش شدن پروژکتور است که به دلیل نگهداری حرارت طولانی‌مدت در دستگاه به‌وجود می‌آید. نوسانات برق به همراه این حرارت می‌تواند سبب بروز آسیب‌های فراوانی به مدار تغذیه برق و مین برد دستگاه شود. اگر دستگاه پروژکتور شما به یکی از این موارد و یا هردوی آن‌ها دچار شد، به‌سرعت با کارشناسان متخصص در این حوزه مراجعه نمایید. تیم متخصص صدرا سرویس با تجربه بالا در زمینه خریدوفروش انواع تجهیزات الکترونیکی مفتخر است تا شما عزیزان را در حل مشکلات ناشی از خرابی‌های مربوط به مدار دستگاه پروژکتور یاری نماید.

 حرارت بالای لامپ ویدئو پروژکتور

 داغ شدن و در نهایت خاموش شدن لامپ ویدئو پروژکتور یکی از دلایل خاموشی این دستگاه محسوب می‌شود. لامپ ویدئو پروژکتور را می‌توان به‌عنوان حساس‌ترین قطعه آن دانست و از آن‌جا که علت ارور دما پروژکتور، مربوط به افزایش حرارت لامپ این دستگاه است، سلامت فیزیکی و بی عیب و نقص بودن لامپ پروژکتور بسیار مهم است. جالب است بدانید که در صورت معیوب بودن لامپ دستگاه و errorدما ویدئو پروژکتور، دستگاه برای محافظت از برد خود، اقدام به خاموش کردن ویدئو پروژکتور می‌کند. در این میان مواردی مثل وجود گردوغبار یا استفاده طولانی مدت از لامپ می‌تواند موجب از کار افتادن آن شود و نیاز به تعویض لامپ دیتا پروژکتور داشته باشید.

مسدود شدن فیلترهای گردوغبار

در ویدئو پروژکتورها گردوغبار ارتباط مستقیمی با حرارت دستگاه دارد؛ یعنی هرچه میزان گردوغبار بیشتر باشد، حرارت دستگاه بیشتر خواهد شد. به همین منظور فیلترهایی در مسیر جریان هوا تعبیه شده‌اند تا از وارد شدن هر گردوغباری به دستگاه جلوگیری کنند. حال اگر سنسورهای درجه هوا تشخیص دهند که فیلترهای گردوغبار بسته شده‌اند، دستگاه به صورت خودکار خاموش شده و از آسیب دیدن خود جلوگیری می‌کند. بنابراین توجه به فیلترهای مربوط به گردوغبار و تعویض به موقع آن‌ها از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کرد.

تعویض به موقع لامپ پروژکتور

 عمر لامپ ویدئو پروژکتور محدود است و فعالیت آن به یک بازه زمانی مشخص خلاصه می‌شود؛ بنابراین پس از گذشت ساعات مشخصی کار، لامپ پروژکتور از کار می‌افتد و این موضوع یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی پروژکتور است. پس از پایان عمر لامپ دستگاه باید اقدام به تعویض آن نمود. با توجه به اینکه تعویض لامپ مسئله‌ای بسیار مهم محسوب می‌شود، لازم است که در تعویض آن نهایت دقت و تجربه به عمل آید؛ بنابراین توصیه می‌شود برای این کار به کارشناسان تعمیر مجرب مراجعه نمایید.

رفع مشکل ارور دمای پروژکتور

با توجه به شناخت علت ارور دما پروژکتور و خطای دما دیتا پروژکتور بهتر است به راه‌ حل‌هایی در جهت رفع این مشکلات توجه نمایید. استفاده مداوم از چند راهکار می‌تواند مانع بروز آسیب به پروژکتور شما شود و از errorدما ویدئو پروژکتور تا حد زیادی جلوگیری کند. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است در بازه‌های زمانی سه ماهه اقدام به تمیزی فیلترهای دستگاه کنید. سعی کنید آمار دقیقی از تعداد ساعت‌های کارکرد لامپ داشته باشید و در صورت پایان عمر آن بلافاصله اقدام به تعویض لامپ دستگاه نمایید. از یک منبع برق مطمئن استفاده کنید و میزان نوسانات احتمالی برق را به حداقل ممکن برسانید. پیش از استفاده از ویدئو پروژکتور کابل‌ها و پریزهای برق را بررسی کنید و از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

 از چراغ‌های راهنمای دستگاه غافل نشوید و در صورت ارور دادن بخش‌های مختلف پروژکتور را مورد بررسی قرار دهید. اگر مشکل به‌وجود آمده مربوط به برد پاور یا مین برد بود، حتما از یک فرد متخصص و باتجربه کمک بگیرید. هدف از ارائه این مطالب، استفاده بهتر و طولانی‌مدت از ابزاری مهم به نام ویدئو پروژکتور بود. هرچه بررسی و ارزیابی قسمت‌های مختلف این دستگاه بیشتر و دقیق‌تر باشد، امکان آسیب به آن کمتر خواهد بود. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با قطعات پروژکتور و کارایی هر یک از آن‌ها به سایر مطالب موجود در وب‌سایت صدرا سرویس مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *