علت-روشن-نشدن-مانیتور

دلایل روشن نشدن مانیتور

دلایل روشن نشدن مانیتور ، این مقاله مخصوص کسانی است که رایانه رومیزی خود را روشن کرده اند ، چراغ های کیس روشن است  و  فن هم روشن شده  اما مانیتور شما روشن نمی شود ، یا مانیتور در حالت چشمک زن است اما صفحه ای را نمایش نمی دهد. 

دلایل روشن نشدن مانیتور 

دلایل زیادی وجود دارد که چرا مانیتور روشن نمی شود حتی اگر به نظر می رسد عملکرد رایانه شخصی خوب است. برخی از آنها به راه حل های ساده نیاز دارند و برخی دیگر ممکن است نیاز به تعمیر.

دلایل روشن نشدن مانیتور شامل موارد زیر است: 

 1. مانیتور شما روشن نیست
 2. اتصال برق شما شل است / وصل نیست
 3. کابل مانیتور شما شل است / متصل نیست
 4. پریز برق دیواری یا برد پاور شما ایراد دارد
 5. واحد منبع تغذیه رایانه شما (PSU) معیوب است
 6. کابل مانیتور شما خراب است
 7. نور پس زمینه مانیتور شما معیوب است
 8. کارت گرافیک / کنترل کننده فیلم شما معیوب است
 9. مادربرد و / یا RAM شما معیوب است

مانیتور خود را تست کنید 

اول از همه ، ممکن است در کامپیوتر شما هیچ مشکلی وجود نداشته باشد. اولین و آسان ترین تست این است که ببینید آیا مانیتور شما خطا دارد یا اتصالات مانیتور شما به درستی به رایانه متصل است.

بررسی کنید مانیتور شما روشن است

یکی از دلایل روشن نشدن مانیتور این بسیار واضح است اما گاهی اوقات کابل ها  قطع می شود بررسی کنید که دوشاخه منبع تغذیه کاملاً در پریز دیواری باشد و اگر در مانیتور کاملاً محکم باشد وصل شده باشد و اتصال دیگر هم روشن باشد! اگر بعد از انجام این کار و مانیتور خود را روشن کنید ، ممکن است احساس احمقانه کنید اما حداقل می توانید به کار خود برگردید – یا بازی کنید. اگر می خواهید از چندین لنز استفاده کنید ، می توانید لنزها را از قبل روی پشتیبانی نصب کنید تا سوئیچ سریع تری داشته باشید. استفاده از رنگ های مختلف پلاستیکی امکان شناسایی آسان مدل پشتیبانی از لنز را فراهم می کند.

پریز دیواری خود را بررسی کنید

اگر مانیتور هنوز سیاه است ، سعی کنید مانیتور را به پریز برق دوم متصل کنید. هنوز شانس ندارید ، پس باید به مرحله بعدی عیب یابی بروید. نور پس زمینه Monitor خود را بررسی کنید
هنگامی که رایانه شما روشن است و مانیتور شما فقط یک صفحه سیاه نشان می دهد ، از یک مشعل استفاده کنید و آن را مستقیماً روی صفحه بدرخشید. اگر می توانید تصویری را با استفاده از لمس مشاهده کنید ، به احتمال زیاد نور پس زمینه مانیتور خطاست و شما باید آن را تعویض کنید. این برای هیچ کس بدون تجربه تعمیر کامپیوتر کار نمی کند و به دلیل خطرات احتمالی شکستن صفحه نمایش شما ، توصیه می شود برای این مشکل از تعمیرکار معتبر کمک بگیرید.

مشكل PC را برطرف كنید

اگر هیچ یک از گزینه های عیب یابی ذکر شده در بالا مشکل شما را حل نکرده است ، اکنون وقت آن است که آزمایش کنید آیا می توانید مشکل را در رایانه خود رد کنید و بدانید که این مشکل از مانیتور یا اتصالات به مانیتور است.

از مانیتور دوم استفاده کنید
اگر مانیتور دیگری مفید است (مثلاً از طریق رایانه دیگری در خانه یا حتی دوستانتان استفاده می شود) ، از این برای تست معیوب بودن مانیتور استفاده کنید. به سادگی مانیتور موجود خود را جدا کرده و مانیتور دوم را که می دانید مانیتور کار است متصل کنید. من این کار را با استفاده از منبع تغذیه و کابل مانیتور دوم انجام می دهم. اگر مانیتور دوم / جایگزین آنها را روشن کند ، می دانید که مشکلی برای رایانه شما وجود ندارد ، بنابراین اکنون می توانید این مسئله را رد کنید.

منبع تغذیه Monitor را بررسی کنید

مورد بعدی برای آزمایش این است که آیا مشکل ممکن است در تأمین برق مانیتور از جمله کابل باشد. برخی از مانیتورها با منبع تغذیه داخلی یا داخلی طراحی شده اند ، در حالی که برخی دیگر از نوع خارجی (مشابه نوع مورد استفاده در لپ تاپ معمولی) استفاده می کنند.

اگر منبع تغذیه با مانیتور دوم قابل تعویض باشد ، اکنون مانیتور دوم را با استفاده از منبع تغذیه مانیتور اصلی متصل می کنم. اگر مانیتور هنوز روشن است ، می دانید که مشکل از منبع تغذیه نیست.

اگر صفحه نمایش روشن نمی شود ، ممکن است شما یک راه حل بسیار ساده داشته باشید ، اگرچه راه حل واقعا کم هزینه ای نیست. راه حل شما ممکن است فقط خرید یک منبع تغذیه جدید باشد که باید بتوانید از فروشگاه های آنلاین تهیه کنید. با این حال ، قبل از اینکه بخواهید منبع تغذیه صفحه جدید را بخرید ، ابتدا مانیتور اصلی خود را با منبع تغذیه مانیتور دوم متصل کنید و ببینید آیا مانیتور شما روشن است یا خیر. اگر چنین شد ، می دانید تمام آنچه که شما نیاز دارید منبع تغذیه جدید است.

با این حال ، اگر هنوز هم اینگونه نیست ، شما نه تنها با منبع تغذیه مشکلی دارید بلکه با مسئله دیگری نیز مشکل دارید.

کابل مانیتور را بررسی کنید

این به سادگی یک تست برای منبع تغذیه است. فقط مطمئن شوید که اتصالات هر انتهای کابل به کامپیوتر و مانیتور شما محکم و ایمن است. اگر بعد از سفت کردن اینها مانیتور شما کار می کند ، ممکن است کمی احمقانه باشید اما نتیجه خوبی دارید.

اگر این کار نکرد ، کابل ها را عوض کنید تا ببینید آیا خطایی در کابل وجود دارد. اگر رایانه و مانیتور شما از انواع مختلفی از اتصال پشتیبانی می کند ، VGA (۱۵ پین آبی) ، DVI یا DL-DVI-D (سفید) ، HDMI یا نمایشگر را امتحان کنید. اگر این مسئله مشکل شما را حل می کند ، شما یک راه حل ساده برای خرید یک کابل جدید دارید که می تواند به صورت آنلاین یا در یک فروشگاه رایانه مانند فروشگاه صدرا  انجام شود.

اگر مانیتور سیاه باقی بماند ، مانیتور شما شرایط مناسبی ندارد  که احتمالاً بهتر از تعمیر آن جایگزین آن هستید. اگر هنوز رد نکردید که ممکن است به جای مانیتور ، مشکلی در رایانه شما ایجاد کند ، پس باید به مراحل بعدی عیب یابی بپردازید که چرا مانیتور روشن نمی شود.

 

کارت گرافیک را بررسی کنید


بررسی کارت گرافیک نیاز به باز کردن رایانه دارد اگر تجربه تعمیر رایانه ندارید ، این مطمئناً کار یک تعمیر کامپیوتر است.

اگر تجربه این کار را دارید ، کارت گرافیک را بردارید و آن را در اسلات PCI-e (یا در صورتی که مادربرد شما بیش از یک اسلات PCI-e دیگری داشته باشد) دوباره تنظیم کنید و یکی دیگر را که می دانید کار می کند ، امتحان کنید. اگر این مسئله مشکلی را حل نمی کند ، ممکن است مشکل از مادربرد رایانه شما باشد.

مادربرد رایانه

مانند کارت گرافیک ، می توانید (اگر یک تعمیرکار باتجربه رایانه ای هستید) مادربردها را عوض کنید تا تشخیص دهید این دلیل سیاه بودن صفحه مانیتور است یا نه. این کار شامل تلاش بسیار زیادی می شود و برای افراد کم تجربه  توصیه نمی شود. شاید بهتر باشد کمی راحتتر با یک مسئله مقابله کنید. جایگزینی ، تعویض یا فقط تحقیق مجدد ماژول های RAM در رایانه خود. مادربرد معمولی شما مجهز به دو یا چهار اسلات RAM است که معمولاً دارای ۱ ، ۲ یا ۴ ماژول (استیک) DDR2 (قدیمی تر) ، DDR3 (جدیدتر) یا DDR4 (جدیدترین) است. با حذف و نصب مجدد این موارد ، ممکن است بتوانید مشکل خود را برطرف کنید.

اگر همه موارد دیگر شکست می خورد
اگر بعد از این همه عیب یابی هنوز مشکلی برای حل مشکل خود ندارید ، پیشنهاد می کنیم با ما در تماس باشید و ما تلاش خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم و به عنوان راه حل ارائه دهیم. به اینکه چرا مانیتور شما روشن نمی شود.

ضمانتنامه
لطفا توجه داشته باشید ، فراموش نکنید که ممکن است مانیتور شما هنوز تحت ضمانت باشد. قبل از انجام هر کار دیگری باید این مورد را بررسی کنید زیرا باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. با این حال ، گاهی اوقات مدت زمان تعمیرات تحت ضمانت به این معنی است که اگر می خواهید به سرعت کار کنید و مانیتور دیگری مفید نیست ، ممکن است بخواهید خودتان آن را برطرف کنید یا توسط تعمیرکار رایانه محلی تعمیر کنید.

همچنین ، توجه داشته باشید که اگر مانیتور شما هنوز تحت ضمانت است و شما سعی می کنید آن را تعمیر کنید و ناموفق هستید ، به احتمال زیاد شما ضمانت خود را باطل کرده اید و سپس باید به یک تکنسین هزینه تعمیر را پرداخت کنید تا آن را برای شما تعمیر کند.

و در صورت نیاز به تعمیرات مانیتور در مشهد با کارشناسان ما تماس بگیرید ، شماره تماس : ۳۷۰۲۴-۰۵۱ 

آدرس : مشهد ، بلوار سازمان آب ، بین شهیدصادقی ۲۱ و ۲۳ پلاک ۱۱۷ 

59 پاسخ

 1. سلام مانیتور من وقتی صبح میخوتم روشنش کنم یکساعت طول میکشه تا روشن شه اولش مانیتور با نور کم و تعداد دفعات زیاد پرش پیدا میکنه بعد پرش ها کمتر میشه ولی بعد از این مراحل من باید دستی انقدر مانیتور رو روشن خاموش کنم تا مانیتور روشن بشه این مشکل رو توضیح ندادید

  1. سلام دوست گرامی
   خازن های تغذیه به اصطلاح باد کرده یک مدت میتوانید اول راه اندازی با سشوار روشن کنید ولی بعداز مدتی اونم جواب نمیده وشما مجبورید اگر فقط مانیتور روشن نمیشه خازنهای تغذیه را تعویض کنید اگر مشکل از کیس باشه منبع تغذیه رو تعویض کنید

  2. من وقتی مانیتور را روشن میکنم صفحه ابی میشه حتی نمیتونم با موس هم کار کنم هیچی نمیتونم بکنم فقط همین طوری ابی مونده لطفا جوابم بدین که چیکار کنم درست شه لطفا لطفا

  1. من وقتی مانیتور را روشن میکنم صفحه ابی میشه حتی نمیتونم با موس هم کار کنم هیچی نمیتونم بکنم فقط همین طوری ابی مونده لطفا جوابم بدین که چیکار کنم درست شه لطفا لطفا

 2. سلام من مانیتورم همه دکمه هاش لمسیه بعضی وقتا مثل الان لمسش کار نمیکنه اگه مانیتور خاموش باشه و این اتفاق بیوفته اصلا ابدا نمیشه روشنش کرد متاسفانه الان دوباره واسه من اینطوری شده و اگه روشن باشه این مشکل قطع تاچ براش پیش بیاد فقط میشه از راه دو شاخه برق مانیتور رو روشن و خاموش کرد میشه بهم بگید مشکل از چیه هیچکس تا حالا مشکلمو نفهمیده

  1. سلام بنده تمامی کابل ها را خوب وصل کردم ولی این صفحه مانیتور سیاه و نوشته کابل ها متصل نیست به چندین پیریز داخل منزل هم استفاده کردم ولی نشد کامپیوتر روشن می شود ولی مانیتور سیاه و پیام کابل ها متصل نیست ولی اینطور نیست و کاملا وصل است

 3. سلام. کامپیوترمو عوض کردم. مثلا امروز کامپیوترو خاموش میکنم ولی فردا روشن نمیشه. تا از برق جدا کنم و مجددا وصل کنم تا روشن بشه f1 و وارد تنظیمات bios میشه. امروز دکمه پاور زدم باز روشن نشد ولی به محض این که کابل hdmi از پشت مانیتور جدا کردم روشن شد.. علتش از کابل hdmi هست؟

  1. سلام من کامپیوترم تا استارت ویندوز میره بعد خاموش میشه مشکل برق ام نداره کیسم روشن میشه بنظرتون مشکل از کجاس کابل تغذیه شم عوض کردم

  2. من مانیتورم کاملا سالم هستش اما وقتی کیس رو روشن میکنم مانیتور روشن نمیشه باهاش ، هی باید ریستارت کنم یا خاموش و روشن کنم تا تصویر مانیتور بیاد . کسی میدونه مشکل من چیه؟؟؟؟

 4. سلام
  من مانیتورم دکمه روشن شدنش روشن میشه ولی صفحه مانیتورم روشن نمیشه؛
  اصن به کامپیوتر ربط نداره
  مسئله روشن شدن صفحه مانیتورم هستش.
  وقتی خاموشه دکمرو که میزنم دکمه پایین مانیتور روشن میشه ولی صفحه روشن نمیشه اصن.
  گاهی اوقات یه وصلو قطع میشه.
  و یه بارم روشن شد ولی وقتی دوباره خاموش شد دیگه روشن نشد.
  مشکل داخلیه درسته؟

  1. باسلام
   از سیستم دیگری هم استفاده کنید و مانیتور خود را تست کنید.
   اگر در صورت اتصال مانیتور به سیستم های دیگر این مشکل وجود داشت سلامت پورت های VGA و HDMI مانیتور خود را بررسی کنید.
   و در صورت امکان از کابل جدید نیز استفاده کنید.

   1. سلام
    سیستم من روشن میشه و پاورش کار میکنه ولی مانیتور روشن نمیشه و کیس خاموش هم نمیشه با دکمه پاور خاموشش میکنم لطفا اگه میدونید مشکل چیه راهنمایی کنید

  1. سلام میشه بپرسم مانیتورتون درست شد یا نه. چون دقیقا همین مشکل هم برای من پیش امده اما وقتی دکمه خاموش روشن مانیتور رو میزنم برای چندلحظه روشن میشه باز دوباره خاموش میشه

 5. سلام من کامپیوتر را خاموش کردم ولی دوباره روشن کردم روشن نشد هیچ یک از نوشته های بالا هم نبود همه را برسی کرم میشه لطفا کمکم کنید

 6. سلام ، وقت بخیر، مانیتور من چند وقتی بود که دیر روشن میشد و چراغ چشمک میزد ولی امروز کلا روشن نشد ، با مانیتور دیگه تعویض کردم و pc و مانیتور جدید فورا روشن شدند و از همون کابلهای قدیمی هم استفاده کردم و همگی هم سالم بودند ، مانیتور منبع تغذیه خارجی هم نداره ، میشه نظرتون رو بفرمایید ؟ سپاس

  1. باسلام و وقت بخیر
   اگر چراغ پاور چشمک زن باشد در اتصال مانیتور با سیستم خللی وجود دارد.
   اما اگر چراغ پاور به هیچ عنوان روشن نمی شود باید کابل برق دستگاه را چک کنید.
   در صورتی که کابل سالم باشد امکان خرابی پاور وجود دارد.

 7. سلام شرمنده من مانیتور میکرولپ مدل m1931 دارم امروز وقتی داشتم با دگمه هاش کار میکردم و اونا تنظیم میکردم یه دفه صحفه سیاه شد و دیگه بالا نیومد حتی چراغ روی دکمه پاورش روشن نمیشد میشه منا راهنمایی کنید مشکلش از کجاست

 8. سلام وقت بخیر
  من کامپیوتر رو کلا خاموش کرده بودم به خاطر جابه جایی. الان که می‌خوام وصلش کنم مانیتور اصلا چراغش هم حتی روشن نمی‌شه یعنی انگار اصلا برق وارد مانیتور نمی‌شه..ممکنه مشکل از کابلش باشه؟

  1. سلام خسته نباشید وقتی کیس باز می کنم چراغ مانیتور کار می کنه ولی صفحه اش بالا نمیاد ،دیروزم همین مدلی شد کابل به پریز زدیم کار کرد من از صبح دارم باهاش کار می کنم برق رفت بعد کار نکرد

 9. سلام من مانیتورم اصلا روشن نمیشه بعضی وقتا چشمک میزنه بعد نیم ساعت خود کار روشن میشه چیکار کنم الان دیگه اصلا روشن نمیشه

 10. سلام.
  من اول صبح رفتم کامپیوتر رو روشن کنم کیس روشن میشه فنش هم کار میکنه همچی ولی مانیتور روشن نمیشه چراغش هم روشن نمیشه؟

 11. سلام، من ساعت ۸ صبح بود، رفتم ۳ راهی رو روشن کردم
  مانیتور روشن شد بعد چند سانیه صدای تق اومد ولی از جایی بو نیومد
  کامپیوتر رو روشن کردم
  اون سالم بود
  پریز رو عوض کردم اما بازم مانیتور روشن نشد

 12. سلام خسته نباشید،من سیستم رو که روشن میکنم مانیتور روشن نمیشه‌ و کیس رو مستقیم از پاور قطع میکنم و دوباره روشن میکنم اینبار مانیتور روشن میشه !

 13. سلام . مانیتور من ال‌جی هست بدون کیس وقتی به برق میزنم کلید خاموش و روشن کردنش کار میکنه ولی تصویر نداره حتی با فازمتر پایه های فیوز رو امتحان کردم برق نداره . اگر امکان داره راهنمایی بفرمایید مشکل از کجاست . آیا نباید مانیتور تنهارو که به برق وصل میکنیم تصویر داشته باشه در ضمن پلاتینش هم صدا میکنه ولی همون که گفتم برق توی پایه های فیوز نیست و فیوز هم سالم است

 14. سلام وقت بخیر من مانیتور گرفتم ۲۱ ال جی از دوستم استفاده میکرد میگفت سالمه ولی من هم به لپتاپ میزنم هم دورببین dvr بالا نمیادروشن میشه اما نو سیگنال یبار با vga چند ثانیه روشن شد رفت باز

  1. سلام
   سیستم من روشن میشه و پاورش کار میکنه ولی مانیتور روشن نمیشه و کیس خاموش هم نمیشه با دکمه پاور خاموشش میکنم لطفا اگه میدونید مشکل چیه راهنمایی کنید

 15. با سلام خدمت شما من چند روز هست کیسم روشن میشه ولی کامپیوتر نه ولی قبل از این چند روز هم روشن میشد ولی بالا نمیومد باید کنترل الت و دیلیت رو میگرفتم تا تنظیمات boot بیاد و سی دی ویندوز ده میزاشتم و انتخاب میکردم تازه روشن میشد مشکلش چیه؟ تنظیمات بوتش پریدن ایا و الان هم کلا روشن نمیشه باید چیکار کنم؟

 16. سلام و درود من كامپيوترم روشن ميشه مانيتورمم روشن ميشه ولي صفحه سياهه و چراغ هاي موس و كيبورد هم روشن نميشن انگار هيچي به كامپيوتر وصل نيست مشكل از چيه؟

 17. سلام..من کامپیوترو که روشن میکنم چشمک زنش روشن میشه اما صفحه مانیتور سیاه میمونه و تصویر درنمیاد..چیکار باید بکنم..؟

 18. سلام من امروز داشتم فیلم آموزشی نگاه میکردم که ی دفعه مانیتور کامپیوترم سیله و خاموش شد . بعد دیگه روشن نمیشه کلی کیس کامپیوترم روشن و آبی میشه لطفا راهنمایی کنید
  به کامپیوترم نیاز دارم

 19. سلام من امروز داشتم فیلم آموزشی نگاه میکردم که ی دفعه مانیتور کامپیوترم سیاه و خاموش شد . بعد دیگه روشن نمیشه اما کیس کامپیوترم روشن و آبی میشه لطفا راهنمایی کنید به کامپیوترم نیاز دارم

 20. سلام خسته نباشید مانیتور من داشتم باهاش کار میکردم یهو یه صدایی داد خاموش شد الان دیگه روشن نمیشه کیس و همه چیز درسته مشکلش چیه hp

 21. سلام خسته نباشید مانیتور من داشتم باهاش کار میکردم یهو یه صدایی داد خاموش شد الان دیگه روشن نمیشه کیس و همه چیز درسته مشکلش چیه مانیتور hpهست

 22. سلام
  من کامپیوترو وصل کردم همه ی اجزا روشنه حتی نور آبی پایین مانیتور هم میاد ولی صفحه مانیتور روشن نمیشه و همچنان سیاهه
  مشکل چیه

 23. سلام ببخشید من کامپیوترم صفحه مانیتورش روشن نمیشه ولی سوت کیس میزنه ممنونومیشم بگید مشکل چیه

 24. سلام خسته نباشید . من مانیتورمو وقتی روشن میکنم چندتا پرش میکنه تصویر میره میاد بعد ۲ دقیقه فیکس میشه تا هر موقع که روشنه مشکل دیگه نداره باز شب خاموش میکنم صبح روشن میکنم پرش میکنه و فیکس میشه مشکل از کجاس؟اگه درستش نکنم یهو کلا خراب نشه؟

 25. سلام منبع تغذیه مانیتورم درسته ولی وقتی کامپیوترو روشن میکنم یه صفحه سیاه میاد و بعد یه ارور میده و روشن نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *