نکات-تمیز-کردن-لنز-ویدئو-پروژکتور

نکات تمیز کردن لنز پروژکتور

تمیز کردن لنز پروژکتور ، در بسیاری موارد خرابی تصویر ویدئو پروژکتور به دلیل کثیفی بیش از اندازه لنز است. در این شرایط توصیه می‌شود با درنظر داشتن چند نکته جهت گردگیری و تمیز کردن لنز پروژکتور دست به کار شوید. جهت پاک کردن گردو غبار و کثیفی از روی لنزهای پروژکتور لازم است به سایر ملایم و آرام عمل کنید. برای تمیز کردن لنزهای پروژکتور می‌توانید از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. کارشناسان تعمیرات پروژکتور توصیه می کنند برای تمیز کردن لنز از حلال‌ها و مواد شیمیایی قوی استفاده نشود.

اگر بلافاصله پس از تمیز کردن لنز  قصد استفاده از پروژکتور را ندارید، درپوش لنز را بگذارید. تنها در صورتی اقدام به تمیز کردن لنز پروژکتور کنید که از کثیفی آن مطمئن شده باشید. برای پاک کردن لنز پروژکتور، ابتدا این مایع پاک کننده را برروی پارچه اسپری نمایید و سپس به لنز بزنید. در صورت نیاز به تعویض و یا تعمیرات لنز ویدئو پروژکتور به مراکز تخصصی این کار نظیر نمایندگی تعمیرات پروژکتور مراجعه نمایید.

نحوه تمیز کردن فیلتر پروژکتور

تمیز-کردن-لنز-ویدئو-پروژکتور

اولین کاری که باید برای تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور انجام دهید، خاموش کردن دستگاه است. به هیچ عنوان این کار را هنگام روشن بودن یا کار کردن پروژکتور انجام ندهید. شما باید کاور را برداشته و فیلتر آلوده را از دستگاه بیرون بیاورید. پس از آن می توانید با استفاده از یک جاروبرقی مخصوص تمیز کردن کامپیوتر، فیلترها را با دقت گردگیری کنید. البته با کمپرس های هوا استفاده که با قدرت هوا را پراکنده می کنند هم می توان استفاده کرد.

کارشناسان توصیه می کنند که برای تمیز کردن فیلتر پروژکتور از آب و مواد شوینده استفاده نکنید. چرا که وجود مواد شیمیایی موجب آسیب زدن به پوشش فیلتر می شود. اگر آلودگی فیلترها به اندازه ای است که قابل تمیز شدن نیستند، بهتر است اقدام به تعویض فیلتر پروژکتور کنید. پس از این که مطمئن شدید فیلترها به خوبی تمیز شده اند، جا فیلتری را هم تمیز کنید. البته گردگیری این بخش با یک دستمال تمیز هم کفایت می کند. اکیدا توصیه می کنیم که به هیچ عنوان از موادی همچون الکل یا مایعات برای تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور یا جا فیلتری استفاده نکنید. در نهایت پس از پایان عملیات، فیلتر را مجددا نصب کرده و درب دستگاه را ببندید.

نحوه-تمیز-کردن-لنز-ویدئو-پروژکتور
نحوه-تمیز-کردن-لنز-ویدئو-پروژکتور

تمیز کردن فیلتر پروژکتور چه موقع انجام می شود؟

تکنسین های تعمیر و عیب یابی پروژکتور به کاربران توصیه می کنند که هر چند ماه یک بار، فیلتر پروژکتور را بیرون آورده و گردگیری کنند. چرا که این دستگاه همیشه در معرض آلودگی است و تجمع گرد و خاک در آن، می تواند به قطعات داخلی آسیب برساند. پروژکتورهای دیجیتال با صدور ارورهای مشخصی، زمان تعویض یا پاکسازی فیلترها را به کاربران اطلاع می دهند. بهترین زمان برای تمیز کردن فیلتر پروژکتور ، هر سه ماه یک بار است. در واقع بهتر است پس از ۱۰۰ ساعت استفاده از دستگاه، فیلترهای آن را پاکسازی کنید. اگر محلی که ویدئو پروژکتور در آن نصب شده محیط پر گرد و خاکی باشد، بهتر است پاکسازی فیلترها هم در فواصل زمانی کوتاه تر انجام شود. تمیز کردن فیلترها کمک زیادی به بهبود کاری دستگاه می کند و طول عمر کاری آن را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. با این حال توصیه می شود پس از چند باز تمیز کردن فیلتر ویدئو پروژکتور، این بخش را تعویض کرده و از فیلترهای جدید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *