تعمیر پارگی پرده بلندگو

تعمیر پارگی پرده بلندگو

بلندگو یکی از قطعات حساس و آسیب‌پذیر در سینماهای خانگی و انواع ضبط­ ها است. به­ طور کلی هر بلندگو از یک سیم‌پیچ، آهنربا و پرده دیافراگم تشکیل شده است. به­ دلایل مختلفی ممکن است بلندگو دچار خرابی شود. پاره شدن بلندگو یکی از متداول­ترین موارد خرابی بلندگوها است. برای تعمیر پارگی پرده بلندگو باید اول عامل پارگی را شناسایی کرده و سپس برای ترمیم آن اقدام کنید. هزینه تعمیر بلندگو بستگی به نوع خرابی و شدت بلندگو دارد و برای انجام آن باید به مراکز حرفه‌ای تعمیر بلندگو مراجعه نمایید.

تعمیرات بلندگو

نحوه کار بلندگو به این شکل است که  جریان الکتریکی از سیم‌پیچ عبور کرده و سبب ایجاد میدان مغناطیسی می­شود. این میدان مغناطیسی در اثر مجاورت با آهنربا سبب بالا و پایین رفتن پرده دیافراگم شده و با جابه ­جایی هوا صوت ایجاد می­شود. اگر هرکدام از این قطعات وظیفه خود را به ­درستی انجام ندهند و دچار اختلال شوند، با خرابی بلندگو مواجه می‌شویم. پاره شدن بلندگو، خر خر کردن باند، عدم تولید صدا و مواردی مشابه از علائم خرابی بلندگو است. با علم به این که سیستم پخش و کابل­ها سالم هستند، شناسایی خرابی بلندگو کار دشواری نیست؛ اما تعمیر خر خر باند و تعمیر پارگی پرده بلندگو عملی سخت و مشکل است. خدمات سرویس صدرا، زیرمجموعه بخش تعمیرات کامپیوتر صدرا به همراه کادری مجرب از متخصصین، توانایی ترمیم و تعمیر انواع بلندگوها را دارد.

تعمیر اسپیکر

تعمیر خر خر باند

نویز یا خر خر کردن باند، یکی از مشکلاتی است که در بیشتر مواقع کاربران با آن مواجه هستند. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد. پیدا کردن دلیل خر خر کردن باند کمی مشکل است. عدم اتصال به بدنه، پارگی کابل­ها، عدم اتصال صحیح کابل به باند، پارگی باند، اشکال در سیم­کشی و مواردی از این دست از شایع­ترین دلایل خر خر یا نویز باند هستند. برای شناسایی مشکل برای تعمیر خر خر باند بهتر است از یک کارشناس متبحر در این زمینه کمک بگیرید. در برخی از موارد ممکن است با یک سیم اتصال به بدنه، این مشکل به­ کلی برطرف شود؛ ولی با شناسایی اشتباه ممکن است کلی هزینه تعمیر بلندگو پرداخت کنید و در نهایت متوجه شوید که باندها سالم بوده و مشکل از جایی دیگر است. این‌گونه بیهوده هزینه کرده‌اید و همچنان یک بلندگوی ناسالم دارید.

به ­منظور رفاه حال مشتریان، کاربران می­توانند سوالات و مشکلات خود را به­ صورت تلفنی و یا از طریق پل­های ارتباطی قرار گرفته در شبکه­ های اجتماعی، با خدمات سرویس صدرا در میان بگذارند. در این روش علاوه­ بر صرفه ­جویی در زمان، مشکل مربوطه تا حد زیادی برای کاربر مشخص می­شود و می­تواند برای تعمیر آن اقدام نماید.

عدم پخش صدا از بلندگو

دلایل زیادی را می­توان برای این مشکل نام برد. در برخی از موارد ممکن است کابل­های اتصال پخش و یا سیستم بلندگو دچار خرابی بوده و یا به ­درستی وصل نشده باشند. برای عیب­ یابی این مشکل ابتدا تمامی کابل­های موجود را بررسی کرده که به درستی متصل شده باشند و سپس از سالم بودن و عدم پارگی آن­ها اطمینان حاصل کنید. پس از اطمینان از سالم بودن کابل­ها، تنظیمات پخش یا سیستم را کنترل کنید. ممکن است در تنظیمات سیستم یک یا همه­ بلندگوها قطع شده باشند. برای رفع این مشکل، تمامی حالت­های تنظیم باندها را به حالت اولیه برگردانید. در آخر به ­سراغ بلندگوها رفته و آن­ها را با دستگاهی دیگر مورد آزمایش قرار دهید. با این عمل خرابی و علت آن مشخص می­شود.

تعمیر پارگی پرده بلندگو

تعمیر-خرخر-کردن-بلندگو

ممکن است به ­دلایل مختلفی پرده بلندگو دچار پارگی شود. برخورد شیء تیز، ضربه، تابش نور مستقیم خورشید و افزایش صدای بیش از حد از عمده دلایلی است که سبب پاره شدن بلندگو می­شود.

برخورد شیء تیز

بیشتر بلندگوها دارای یک توری محافظ از جنس فلز هستند. این محافظ از برخورد اشیا تیز به پرده دیافراگم بلندگو تا حدود زیادی جلوگیری می­­کند. با برداشتن این توری، احتمال پارگی بلندگو تا حد بسیاری افزایش می­یابد.

ضربه

ممکن است در برخی موارد ضربه به ­حدی شدید باشد که توری محافظ نیز توان محافظت از بلندگو را نداشته باشد. برای جلوگیری از این امر، از قرار دادن اشیا سنگین و سخت بر روی باندها اجتناب کنید.

تابش نور مستقیم خورشید

پارگی باند به ­واسطه تابش مستقیم نور خورشید، بسیار ضعیف است؛ اما به ­دلیل آن­که پرده دیافراگم از جنس کاغذ بوده، اگر به مدت طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد، به­ مرور دچار پوسیدگی و در نهایت احتمال پاره شدن آن بیشتر می­شود. هزینه تعمیر بلندگو بستگی به میزان پارگی دارد.

ولوم ­گیری بیش از حد

توان بلندگوها با یکدیگر متفاوت است. افزایش ولوم صدا می ­تواند به بلندگو آسیب وارد کند. این آسیب با پایین بودن کیفیت موزیک پخش شده رابطه مستقیم دارد، هرچه صدای پخش شده بی­ کیفیت­ تر باشد آسیب وارد شده به باند بیشتر است.

تعمیر بلندگو در منزل

برخی از خرابی­ ها و مشکلات ایجاد شده برای بلندگو­ها بسیار سطحی و ساده هستند. برای تعمیر این خرابی­ ها به­ کمی خلاقیت و دانش استفاده از ابزار ساده نیاز دارید. فراوش نکنیدکه ابتدا باید از کارشناس مشورت بگیرید تا مطمئن شوید تعمیر کردن توسط خودتان، آسیبی به دستگاه وارد نمی‌کند.

تعمیر گودرفتگی بلندگو

یکی از بهترین ترفند­ها برای رفع گودرفتگی باند، استفاده از جارو برقی است. برای انجام این عمل پس از روشن نمودن جارو برقی سعی کنید با قرار دادن لوله آن در مناطق فرو رفته، باند را به حالت اول برگردانید؛ البته توجه داشته باشید اگر قدرت جارو برقی زیاد باشد ممکن است به بلندگو آسیب وارد کند.

قطعی کابل­ها

قطع شدن کابل­های بلندگو از جمله مشکلاتی است که در صورت تشخیص صحیح می­توانید آن را در منزل تعمیر کنید. پس از آن که محل دقیق پارگی کابل­ها را شناسایی کردید، سیم­های مربوطه را مجدد به یکدیگر متصل کرده و با چسب برق به­ طور کامل آن را بپوشانید.

بلندگوها یکی از اجزای اصلی و مهم در سیستم پخش صدا هستند، اگر این قطعه دچار خرابی و مشکل شود، تمام عملکرد سیستم دچار مشکل عیب می­شود. در صورت ایجاد خرابی و مشکل، برای جلوگیری از آسیب بیشتر به باندها، آن­ها را از سیستم پخش جدا کرده و برای تعمیر به مراکز مربوطه ارسال کنید. هزینه تعمیر بلندگوها براساس نوع خرابی و مدل بلندگو تعیین می­شود. شرکت خدمات سرویس صدرا، کلیه عملیات تعمیرات تجهیزات صوتی و تصویری را با ابزارآلاتی پیشرفته و به­ روز انجام می­دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *