تعمیرات هارد دیسک

هارد دیسک در معرض خرابی است و در صورت بروز این زمان ، زمان آن فرا رسیده است که آن را بررسی کنید. در اکثر موارد ،  تعمیرات هارد دیسک امکان پذیر است ، جدا از برخی موارد نادر که ممکن است کاملاً آسیب ببیند.

به طور دقیق ، اشکال مختلفی از آسیب به دیسک سخت وجود دارد و همه آنها به روش های مختلف قابل حل هستند.
هارد دیسک ها را کارخانجات مختلفی میسازند با تکنولوژی های مختلف. هر هارد دیسک روال تعمیر هاردش با دیگری متفاوت است و حتی یک هارد با هم برندش خودش هم متفاوت است چرا که هر برند هارد مانند هارد سیگیت دارای خانواده های مختلفی است.
هر خانواده نیز دارای خصوصیات منحصر به فرد خودش است ، و همچنین ایرادات خودش. خیلی از ایرادات هارد دیسک ها شناخته شده هستند. مانند این است که بگوییم فلان ماشین دارای مثلا” پولوس ضعیف و یا فلان قطعه اش زیاد عیب میکند و ممکن است در این خصوص آسیب ببیند.

آیا می توان هارد دیسک را تعمیر کرد؟

دو نوع خطای هارد دیسک وجود دارد ، خطاهای منطقی و فیزیکی. در بیشتر موارد ، ویندوز قادر به اصلاح یک خطای منطقی است ، زیرا تقریباً همیشه مربوط به خرابی نرم افزار است.
قالب بندی درایو تقریباً همیشه این مسئله را برطرف می کند. اما ، اگر این یک فساد جسمی باشد ، قابل ترمیم نیست.

 

بررسی اجمالی هارد دیسک

یک هارد دیسک بسته به کاربر با نام های زیادی کار می کند. برخی آن را دیسک سخت می نامند ، دیگران دیسک یا درایو ثابت یا حتی درایو دیسک ثابت. همه این نام ها به دیسک سخت از جمله درایو دیسک سخت نسخه اشاره دارند.

خوب ، هارد دیسک داخلی یا هارد دیسک تنها هارد دیسک موجود نیست. هارد دیسک انواع دیگری نیز دارد. آنها از نظر اندازه یا ظرفیت ذخیره سازی یا طرح متفاوت هستند.

به عنوان مثال ، یک درایو فلش یک دیسک سخت است ، اگرچه در اندازه کوچک برای ذخیره داده طراحی شده است و از این رو می تواند یک دیسک سخت باشد. هارد اکسترنال مثال دیگری است.

دلایل خرابی هارد دیسک :

خرابی رایانه

خرابی رایانه می تواند روی برنامه ها و همچنین سیستم عامل ها رخ دهد. وقتی خرابی روی سیستم عامل رخ دهد ، می تواند منجر به خرابی هارد دیسک شود.
خرابی دیسک سخت به طور معمول هنگامی رخ می دهد که سیستم عامل به درستی کار کند. این زمانی است که استثنا سخت افزاری رخ می دهد که توسط سیستم قابل کنترل نیست.

خرابی ، اعم از یک برنامه یا سیستم عامل ، اغلب به دلیل نامعتبر بودن پارامترهای دستگاه یا دستورالعمل ها رخ می دهد.
برخی از دلایل معمول ، به ویژه در سیستم عامل ، ممکن است شامل تلاش برای دستیابی به آدرس حافظه نامعتبر یا زمانی که یکی باعث ایجاد یک استثنا بدون کنترل می شود ، شود.

منشأ این مشکل معمولاً یک اشکال نرم افزاری است که زنجیره ای از حوادث باعث خرابی را شروع کرده و می توان آن را از طریق فرایند معروف به اشکال زدایی کشف کرد. حذف بخشی از کد حاوی اشکال از سیستم ، اشکال اصلی را برطرف کرده و مشکل را برطرف می کند.

ویروس داشتن سیستم

عفونت ویروس به سرعت قابل مشاهده است زیرا بسیار آزار دهنده است. عفونت ویروس علائم زیادی دارد و باعث مشکلات زیادی در هارد دیسک می شود مانند خاموش شدن کامپیوتر شما به خودی خود.
برخی از این مشکلات شامل پاپ آپ های عجیب و غریب در زبانه های اینترنت یا پیوندهای هدایت تصادفی است. همچنین می توان انجماد دیجیتال ، اشکالات یا تاخیر را تجربه کرد.

به دلایل بسیاری نیز می توان رایانه شخصی خود را آلوده کرد. برخی از دلایل عمده شامل باز کردن پیوندها و نامه های الکترونیکی از منابع غیر قابل اعتماد یا بارگیری مطالب آلوده به ویروس است.

راه حل مقابله با مشکلات منجر به خرابی درایو دیسک سخت به دلیل عفونت ویروس بسیار ساده است.
ابتدا ، اگر رایانه شخصی شما به احتمال زیاد آلوده است ، آن را با استفاده از یک نرم افزار ضد ویروس یا ضد بدافزار تمیز کنید. این نرم افزارها به وفور یافت می شوند که کار را به طور مطلوبی انجام می دهند.
دوم ، پس از انجام اولین اقدامات احتیاطی یا راه حل ایمنی ، استفاده از فایروال و گرفتن مسدود کننده های تبلیغات را نیز ادامه دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا از پاپ آپ و همچنین سایت های دیگر آلوده به بدافزار به رایانه شخصی خود دسترسی پیدا نکنید یا در نتایج جستجو ظاهر نشوید.

در آخر اینکه ، هنگام انجام جستجوی اینترنتی در رایانه شخصی ، باید احتیاط کرد. این امر با اجتناب از مراجعه به هر سایت غیرقابل اعتماد یا انجام بارگیری های بی نقص انجام می شود.

خرابی الکترونیکی (قطع برق ، ولتاژ برق و غیره)

خرابی الکترونیکی نیز می تواند مسئله ساز شود. برخی از دلایل دیگر نیز به خرابی الکترونیکی مربوط می شود.
خرابی الکترونیکی باعث می شود BIOS سیستم نتواند دیسک سخت را تشخیص دهد.
در بعضی مواقع ، نحوه کار کردن یک هارد دیسک تحت تأثیر قرار می گیرد ، یعنی قادر به چرخش نیست. همچنین می توان شکست راه اندازی را به دلیل خرابی الکترونیک تجربه کرد.

دلایل خرابی الکترونیکی به دلیل استفاده از منبع تغذیه غیرقابل اعتماد خواهد بود. همچنین ، استفاده از یو پی اس ای که منبع تغذیه کم یا خیلی زیاد داشته باشد می تواند مسائل مربوط به خرابی الکترونیکی را ایجاد کند.

برای مقابله با مشکلات مربوط به خرابی الکترونیکی و در هنگام صرفه جویی در مصرف هارد دیسک ، مطمئن شوید که از مارک UPS کاملاً شناخته شده استفاده می کنید. همچنین ، اگر از سیستم استفاده نمی کنید ، سیستم را خاموش کنید.

عملیات نامناسب

عملکردهای نادرست روی یک سیستم می تواند به اشتباهات انسانی مربوط باشد. این می تواند مشکلات زیادی را برای هارد دیسک ایجاد کند.
برخی از این مشکلات شامل نصب سیستم عامل اشتباه ، انتقال پرونده های مهم در سیستم یا حتی تغییر پرونده های رجیستری می تواند باعث بروز مشکلاتی در سیستم شده و از این پس بر روی هارد دیسک تأثیر بگذارد.

معمولاً در صورت بروز هارد دیسک ، تعمیر چنین مشکلاتی سخت است. بهترین راه حل برای چنین موضوعاتی این است که همیشه از یک متخصص کمک بگیرید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کند.

تعمیر هارد دیسک

اگر هارد دیسک خراب شد ، پیشنهاد می شود دلیل خرابی و همچنین نوع خرابی را مشخص کنید. هنگامی که می خواهید تعمیر هارد دیسک را انجام دهید این به شما کمک می کند.
صرف نظر از سیستم عامل ، برخی از خطاهای رایج در زیر وجود دارد که ممکن است ایجاد شود و همچنین دلایل مختلف یا انواع مختلف خرابی که در هنگام تعمیر دیسک سخت به شما کمک می کنند. حتی می توان دیسک تعمیر ویندوز ۱۰ را با اصلاحات ذکر شده انجام داد.

خطاها و رفع اشکالات رایج درایو هارد

Bad Sectors

Sectors بخشی از یک هارد دیسک است که ممکن است معیوب به نظر برسد. آنها فضاهای کوچک خوشه ذخیره سازی هستند که به چند دلیل مختلف بوجود می آیند. Bad Sector می تواند از نوع فیزیکی یا منطقی باشد. یک بخش بد فیزیکی یا سخت قابل رفع نیست در حالی که بخش ناشی از خطاهای نرم افزاری که بخش بد منطقی یا نرم است به راحتی قابل رفع است.
بخش بدی هم برای HDD و هم برای SDD اتفاق می افتد. بنابراین بسیار توصیه می شود از داده ها پشتیبان تهیه کنید زیرا هارددیسک به دلیل بدسکتورها مستعد خرابی هارد است.

برای اصلاح وضعیت ، در صورت بروز بخش بد نرم ، ویندوز دارای یک ابزار بررسی دیسک داخلی است که از طریق عملکرد چک دیسک انجام می شود.
این عملیات همچنین به عنوان تعمیر شناخته می شود که به شما کمک می کند تا بخش های بد را بر روی دیسک سخت برطرف کنید.
 این ابزار با اجرای اسکن بر روی هارد دیسک برای ترمیم بخش های بد نرم و علامت گذاری سخت افزار غیر قابل استفاده عمل می کند. سایر سیستم عامل ها دارای دیسک کمکی برای بررسی بد بخش ها هستند.

فایل های خراب

به دلایل زیادی ممکن است پرونده های خراب شده روی هارد دیسک ایجاد شود. یا ممکن است به دلیل بدافزار ، خرابی برق یا حتی خطاها یا عملکردهای نادرست باشد. پرونده های خراب باعث خرابی هارد دیسک می شوند و حتی می توانند در هنگام راه اندازی مشکلاتی را ایجاد کنند. این مشکل به تدریج بوجود می آید و می تواند منجر به خراب شدن رایانه شود.

نحوه رفع چنین مشکلی با همیشه اقدامات پیشگیرانه هنگام استفاده از سیستم است.
از نصب برنامه های ضد بدافزار گرفته تا احتیاط با سایت هایی که یک بار بازدید می کنید و بارگیری های انجام شده. همچنین اطمینان حاصل کنید که سیستم را به درستی خاموش کنید تا از خاموش شدن نامناسب که باعث می شود هارد دیسک به طور صحیح داده های خاص را نخواند یا ننویسد جلوگیری کنید ، بنابراین به آرامی از بین می رود.

به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات خسته کننده دیسک سخت ، از تمام داده های خود نیز نسخه پشتیبان تهیه کنید.

سرعت کند سیستم

ممکن است یک کامپیوتر کند کار کند ، اما چرا؟

خوب ، برای مبتدیان ، اولین مقصر شناخته شده معمولاً ویروس ها و بدافزارها است. اکنون ، خواه از یک برنامه ضد ویروس استفاده کنید یا نه ، ممکن است هنوز این مسئله را تجربه کنید.

 این بدان معناست که برنامه های ضد ویروس بیش از حد از منابع سیستم استفاده می کنند ، بنابراین سیستم را کند می کند. همچنین ممکن است با برنامه های دیگر تضاد داشته باشد و هر بار در هنگام راه اندازی اجرا شود. خوشبختانه برخی از برنامه های ضد ویروس از منابع کمتری استفاده می کنند.

همچنین ، بسیاری از انواع برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند ، ممکن است این مسئله را ایجاد کنند.
شاید لازم باشد این برنامه ها را تعیین کنید. بیاموزید که چگونه آنها را پیکربندی کنید تا هنگام راه اندازی اجرا نشوند.

RAM مورد استفاده ممکن است کافی نباشد و بنابراین باید عملکرد سیستم را بررسی کنید تا مطمئن شوید از حد استانداردی استفاده می کند و بیش از حد به یک پرونده صفحه اعتماد ندارید.

همچنین ، بررسی کنید که آیا حالت درایو از DMA به PIO تغییر کرده است یا خیر. همچنین ممکن است لازم باشد با استفاده از یک ابزار تعمیر دیسک سخت برای تعمیر خطاهای دیسک ،  تمیز کردن دیسک را انجام دهید که در صورت وجود مشکلی در مورد هارد ، تعمیر هارد دیسک را انجام می دهد.

صفحه آبی مرگ

با اختصار BSoD خطایی است که بیشتر کاربران کامپیوتر را می ترساند. این یک خطای کشنده در سیستم است و معمولاً به عنوان خرابی سیستم از آن یاد می شود. این زمانی به وجود می آید که سیستم دیگر نمی تواند به طور ایمن کار کند. دلایل مختلفی برای این خطا وجود دارد.
به عنوان مثال ، این می تواند به دلیل خراب شدن یا حذف اشتباه پرونده های رجیستری ، بارگیری به روزرسانی های غیر سازگار و همچنین بسیاری از دلایل دیگر باشد که در عملکرد یا عملکرد عادی سیستم یا سیستم عامل اختلال ایجاد می کند.

به طور معمول ، این خطا با یک صفحه آبی نشان داده می شود ، دلیل خرابی را مشخص می کند ، برای مثال دستگاه بوت غیرقابل دسترسی ، یک فرآیند حیاتی غیرفعال است و دلیل خرابی نیز ارائه می شود و در بعضی مواقع یک کد خطای همراه دارد.

نکته مثبت در مورد BSoD وجود گزینه های تعمیر است تا بتواند سیستم خود را بازیابی کند یا بازیابی اطلاعات دیسک سخت را انجام دهد. بنابراین ، بدون اینکه حتی یک دیسک تعمیر ویندوز ۱۰ را در سیستم عامل ویندوز ۱۰ انجام دهید ، جای نگرانی نیست.

خرابی راه اندازی دیسک نیز تجربه شده و حتی می توان از اسکن دیسک cmd که گزینه تعمیر است برای فهمیدن علت بروز مشکل و انجام تعمیر دیسک سخت استفاده کرد.

تعمیرات تخصصی هارد دیسک
خطاها و رفع اشکالات رایج درایو هارد
دلایل خرابی هارد دیسک شما
Previous
Next

هارد دیسک شناسایی نشده است.

با این مسئله ، هیچ دلیلی برای هشدار وجود ندارد. چند دلیل احتمالی وجود دارد و اگرچه خرابی هارد دیسک می تواند یک دلیل باشد ، اما این تنها دلیل شناسایی نشدن هارد نیست.
از جمله برخی از دلایل عدم شناسایی هارد دیسک می توان به این واقعیت اشاره کرد که ممکن است یکی دارای دو دیسک سخت بر روی کامپیوتر باشد و بنابراین یکی شناسایی نشده است.

این ممکن است به دلیل خطای اتصال باشد. دلیل دیگر عدم شناسایی دیسک سخت ، بروزرسانی آن است.
این اتفاق معمولاً در افرادی که از ویندوز ۱۰ استفاده می کنند و خطاهای دیسک را در ویندوز ۱۰ تعمیر می کنند ، اتفاق می افتد ، در صورت دنبال کردن مراحل صحیح چندان سخت نیست.

      نحوه تعمیر هارد دیسک با نرم افزار رایگان تعمیر هارد دیسک

  • آنتی ویروس را اجرا کنید. …
  • خطای دیسک سخت را در Windows 10/8/7 بررسی و تعمیر کنید. …
  • SFC Scan را اجرا کنید. …
  • سیستم فایل را با نرم افزار رایگان تعمیر هارد دیسک بررسی کنید. …
  • از ابزار بازیابی اطلاعات و هارد دیسک قالب استفاده کنید.

خطای دیسک سخت را در Windows 10/8/7 بررسی و تعمیر کنید.

ابزار داخلی Windows را امتحان کنید تا ابتدا خطای دیسک سخت را بررسی و تعمیر کنید. اگر کار کرد ، می توانید به راحتی به داده های خود دسترسی پیدا کنید. در اینجا نحوه انجام این کار در ویندوز ۱۰ ، ۸ یا ۷ آورده شده است:

  • مرحله ۱. “This PC / Computer” را باز کنید ، روی دیسک سخت یا پارتیشن مورد نظر جهت کلیک راست کلیک کرده و “Properties” را کلیک کنید.
  • مرحله ۲. “Tools” را انتخاب کنید و “Check now” را در بخش Error-check کلیک کنید.
  • مرحله ۳. گزینه Disk Options نشان داده می شود و یکی از گزینه های زیر را برای بررسی و تعمیر دیسک سخت انتخاب می کند.
  • مرحله ۴. “برطرف کردن خودکار خطاهای سیستم فایل” و “اسکن و تلاش برای بازیابی بخشهای پشتی” را انتخاب و بررسی کنید ، سپس “شروع” را کلیک کنید.

برای اجرای این ابزار در حالت فقط خواندنی ، روی “شروع” کلیک کنید.

  برای رفع خطاها بدون اسکن میزان صدا برای بخشهای بد ، کادر تأیید “اصلاح خودکار خطاهای سیستم فایل” را انتخاب کنید ، “شروع” را کلیک کنید.

    برای اصلاح خطاها ، یافتن بخشهای بد و بازیابی اطلاعات قابل خواندن ، روی “اسکن و تلاش برای بازیابی بخشهای بد” کلیک کنید ، “شروع” را کلیک کنید.

تعمیر سوختگی برد هارد دیسک

نوسانات برق , مشکلات پاوری و اشتباهات فردی باعث خرابی برد و سوختگی برد هارد می شود. یکی از اشتباهات رایج فردی ، زدن برعکس سوکت برق پاور است در صورتی که (پاور) سیستم شما روشن باشد به سرعت برد هارد دیسک را دچار سوختگی و خرابی می کند.
نکته مهم این است که برد هارد دیسک یونیک است بدین معنا که در خیلی از مواقع اگر برد اصلی هارد نباشد نمیتوان حتی یک بایت اطلاعات ریکاوری کرد. از شما می خواهم حتی اگر برد هارد تان شکسته است آن را دور نیاندازید و همراه خود داشته باشید تا بتوان اطلاعات را ریکاوری کرد یا تعمیر هارد را انجام داد.

نکته دوم این است که برد هارد دیسک را نمیتوان به راحتی تعویض کرد و نیاز به سازگار کردن برد جدید با هارد دیسک خراب است.
در صورتی که برد هارد سازگار نشود هارد دیسک شما یا روشن نمیشود یا اینکه اگز هم روشن شود صدای تق تق و … میکند و در نهایت شناسایی نمی شود.
ما با در اختیار داشتن آرشیو کاملی از انواع برد های هارد دیسک می توانیم برد هارد دیسک شما را تعویض سپس سازگار کنیم و اطلاعات شما را ریکاوری کنیم یا در صورت نیاز هارد دیسک شما را هم تعمیر کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *