تعمیر برد آمپلی فایر

تعمیر-برد-آمپلی-فایر

تعمیر برد آمپلی فایر

تعمیر برد امپلی ، آمپلی‌فایر سیستمی است که سبب افزایش کیفیت صدای دستگاه‌های صوتی می‌شود و از بروز مشکلاتی مثل قطع و وصل شدن صدا جلوگیری می‌کند. از آن‌جا که بی‌کیفیتی صدای بلندگوها معضلی است که در برخی از مکان‌های عمومی شاهد آن هستیم و بسیار آزاردهنده است، از آمپلی فایرها به‌عنوان دستگاه تقویت‌کننده صدا در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنند. اساس کار آمپلی فایر به این صورت است که صدا پیش از رسیدن به بلندگو، توسط آمپلی‌فایر تقویت می‌شود و سپس به بلندگوی موردنظر ارسال می‌گردد. طبق این برنامه، صدا با کیفیت بسیار بالا و بدون نویز و قطعی پخش خواهد شد. نصب آمپلی‌فایرها بر روی سیستم صوتی خودروها، از دیگر کاربردهای آن‌ها محسوب می‌شود و موجب تقویت صدا در خودرو می‌گردد. در بازار انواع مختلفی آمپلی‌فایر وجود دارد که شما می‌توانید بسته به نیاز خود، آن‌ها را خریداری کنید.

انواع آمپلی‌ فایر بر اساس توان

  • Amp Ultra Micro: این نوع از آمپلی‌فایرها برای تقویت سیگنال‌های بسیار ضعیف استفاده می‌شوند. این سیگنال‌ها حدود چند نانو ولت و گاهی کمتر از آن هستند. از این دسته معمولا به‌عنوان تقویت‌کننده صدا در موضوعات علمی و تحقیقاتی استفاده می‌کنند.
  • Amp Micro: هدف از استفاده این نوع آمپلی‌فایر، تقویت سیگنال‌های بسیار ضعیف است. این سیگنال‌ها به کوچکی چند میکرو ولت و در مواردی حتی کوچکتر از آن هستند.  این دسته نیز همانند آمپلی‌فایرهای Amp Ultra Micro در  موضوعات علمی و تحقیقاتی کاربرد دارند.
  • آمپ پرقدرت: این نوع از آمپلی‌فایرها برای تقویت سیگنال‌های بالاتر از متوسط استفاده می‌شوند. اندازه این سیگنال‌ها در حد چند ولت است. آمپلی‌فایرهای مربوط به این دسته با هدف تقویت صدای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • آمپ قدرت: از آمپ قدرت جهت تقویت سیگنال‌های متوسط استفاده می‌کنند. این دسته معمولا در گروه  آمپلی‌فایرهای خانگی جا دارد و سیگنال‌های مربوط به آن‌ها بسیار کوچک و کمتر از چند ولت است.
  • آمپ ضعیف: همان‌طور که از اسم این گروه پیداست، از آن‌ها جهت تقویت سیگنال‌های ضعیف استفاده می‌شود. کاربرد این آمپلی‌فایرها را می‌توان در هدفون ها و بلندگوهای گوشی موبایل مشاهده نمود.
تعمیرات-آمپلی-فایر
تعمیرات-آمپلی-فایر

عوامل مؤثر در خرابی آمپلی‌فایر

دلایل متعددی در خرابی آمپلی‌فایر نقش دارند؛ اما خطای کاربر دستگاه را می‌توان مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها دانست. به‌طور مثال گاهی تمامی بخش‌های دستگاه روشن و فعال است؛ اما هیچ صدایی پخش نمی‌شود. علت این مسئله ممکن است عدم اتصال سیم‌های بلندگو باشد. بدون شک چنین خطاهایی در هنگام اتصال و راه‌اندازی دستگاه بسیار زیاد است؛ بنابراین بهتر است پیش از هر اقدامی تمامی کابل‌های رابط، کلیدهای دستگاه، سیم‌های بلندگو و… بررسی شوند. در صورتی که عیب دستگاه برطرف نشد، ممکن است دستگاه آسیب دیده باشد؛ بنابراین لازم است آن را در اسرع وقت به مراکز تعمیر تجهیزات الکترونیکی ارجاع داد.

اکسید شدن جک‌ها و اتصالات الکترونیکی از دیگر عوامل مؤثر در خرابی آمپلی‌فایرها محسوب می‌شود. جک قسمتی از دستگاه است که با هدف اتصال یک پلاگین به مدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت چرب شدن جک یا پلاگین، اتصال الکتریکی برقرار نمی‌شود و این مشکل مانع عملکرد صحیح سیگنال صوتی می‌گردد. توجه داشته باشید که گاهی مشکلات به‌وجود آمده ربطی به برد امپلی ندارد و ممکن است به مواردی نظیر اتصالات مابین آن با منبع مربوط باشد. پس قبل از اینکه به فکر تعمیر برد آمپلی فایر بیفتید باید به کمک یک تستر یا مولتی‌متر همه اتصالات مربوطه را کنترل و بررسی نمایید.

تعمیر برد آمپلی فایر

تعمیر برد امپلی جزو آن دسته از مواردی است که به دانش و تخصص کافی نیازمند است. بنابراین برای تعمیر برد آمپلی فایر باید به دنبال آشنایی کامل با قطعات این دستگاه بود. توانایی کار با هویه و شناسایی قطعات، دو مسئله مهم در تعمیر برد امپلی محسوب می‌شوند. داشتن دانش تخصصی در این زمینه الزامی است. اما آنچه مسلم است این است که همه افراد از چنین تخصصی برخوردار نیستند. پس چه باید کرد؟ شرکت‌ها و مراکز تخصصی بسیاری در این حوزه فعالیت می‌کنند که شما می‌توانید با خاطری آسوده دستگاه آمپلی‌فایر خود را به آن‌ها بسپارید. کامپیوتر صدرا نمونه‌ای از این مراکز تخصصی است و با همت نیروهای متخصص و باتجربه خود یکی از فروشگاه‌های پیشگام در حوزه تجهیزات الکترونیکی به شمار می‌آید. شما می‌توانید جهت تماس با کارشناسان هر بخش، از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت کامپیوتر صدرا اقدام نمایید.

تعمیرات-آمپلی-فایر
تعمیرات-آمپلی-فایر

تعمیر برد آمپلی‌ فایر چگونه انجام می‌شود؟

برد آمپلی‌فایر را می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین قسمت آن معرفی کرد؛ به‌طوری‌که کلیه تجهیزات دستگاه بر روی آن نصب شده است. این برد دارای قطعات اصلی SMD و DIP است که تعمیر یا تعویض هریک از موارد نام‌برده شده نیاز به تجهیزات تخصصی دارد. برد آمپلی‌فایر از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که از اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بخش تغذیه برد که وظیفه دارد برق مورد نیاز آمپلی‌فایر را تأمین کند. همچنین این بخش باید توانایی حفاظت از مدار داخلی در مقابل ولتاژهای بالای ۱۵ ولت را داشته باشد.
  • بخش تقویت کننده صدا که مهم‌ترین قسمت هر آمپلی‌فایری است. این بخش صدای ضعیف را از ورودی‌ها دریافت می‌کند و پس از تقویت، آن را از خروجی پخش می‌کند. طراحی این بخش با انتخاب آی سی تقویت‌کننده انجام می‌گردد.
  • مدار پروتکت که جهت حفاظت از مدار کل در مقابل فشارهای بیش از حد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • بدنه و باکس که ظاهر سیستم آمپلی‌فایر را نشان می‌دهند.

پیچیدگی‌های مدار آمپلی‌فایر بیش از موارد بیان شده است. این مدار از چند بخش تفکیک سیگنال‌ نیز تشکیل شده است. یکی از رایج‌ترین مشکلات آمپلی‌فایر، ضعیف بودن صدای خروجی است. برای حل این مشکل لازم است خازن‌هایی که در مسیر خروجی قرار دارند، تعویض شوند.

خدمات فروش و تعمیرات صدرا سرویس

دلایل مختلفی برای روشن نشدن آمپلی فایر وجود دارد که لازم است توسط متخصصان این حوزه بررسی شود. آنچه باید انجام دهید این است که پس از کسب اطمینان از خرابی این دستگاه به یک کارشناس رجوع کنید. بنابراین توجه داشته باشید که ابتدا تمامی تجهیزات موجود در ارتبط با آمپلی‌فایر را بررسی کنید و سپس اقدام به تعمیر برد امپلی نمایید. در نظر داشته باشید که تعمیر برد امپلی بسیار به­ صرفه ­تر از تعویض آن است. پس بهتر است ابتدا اقدامات موثری را جهت تعمیر آمپلی­ فایر انجام دهید. در صورت عدم بهبود شرایط، آن‌گاه نسبت به تعویض این دستگاه اقدام نمایید. صدرا سرویس با بهترین خدمات در زمینه فروش و تعمیرات در خدمت شماست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *